BRDM-1 (BTR - 40P)

tech. údaje: BRDM Model 1958
původ: SSSR
typ: obrněný automobil
OSTATNÍ TTD
VÝVOJ:
V poválečné době byl obrněný automobil BA-64 nejrozšířenějším průzkumným vozidlem ve výzbroji sovětské armády. Jeho druhoválečná konstrukce však v padesátých letech již nestačila nárokům vojsk a proto se v roce 1954 ujala firma Dedkov OKB vývojových prací na novém sovětském obrněnci, pod vedením konstruktéra V.K.Rubcova. Původně mělo jít jen o modifikaci transportéru BTR-40, tak aby byl schopný plavby. Proto bylo vozidlo během vývoje označováno jako BTR-40P (P - plavajuščinij). Následné konstrukční změny byly ale tak zásadní, že šlo prakticky o nový stroj. První prototyp spatřil světlo světa v únoru roku 1956. Následovaly vojenské zkoušky v oblasti Černého moře, po kterých bylo vozidlo v roce 1957 přijato do služby "Rudé Armády" pod označením BRDM (Boyevaya Razvedyvatelnaya Dozornaya Mashina - Bojové Průzkumné Hlídkové Vozidlo). Ve stejném roce začala i sériová produkce. První vyráběná verze vozidla, označená jako BRDM Model 1957, se se svým otevřeným prostorem osádky však zřetelně lišila od později vyráběných kusů, neboť se od roku 1958 produkoval typ BRDM Model 1958, který měl prostor osádky již plně zastřešený. Veřejnosti byl BRDM-1 poprvé představen na jaře roku 1959.

TECHNICKÉ PARAMETRY BRDM model 1958:
V přední části svařované korby se nachází motorová část zakrytá rozměrnou pancéřovanou kapotou s žebrovitými výfukovými otvory na obou jejích bocích. V místě prostoru osádky je korba vyvýšená. V čele této části jsou dvě okna chráněná pancéřovými kryty s průzory a na každém boku se pak nachází jedna malá střílna. Na stropě je vůz vybaven dvěma poklopy, které jsou jediným přístupem do interiéru.
Stroj měl trojčlenou posádku. Řidič byl na levé straně vozidla, velitel po jeho pravici. Třetím členem byl střelec.
BRDM-1 disponoval dvounápravovým podvozkem s pohonem na všechna čtyři kola. Unikátní jsou čtyři pomocná výsuvná kola umístěná mezi nápravami. Ta se vysouvají především při jízdě v těžkém terénu, kdy pomáhají snižit tlak vyvíjený vozidlem na půdu a tím zlepšit jeho průchodnost tímto terénem.
Vozidlo poháněl benzinový šestiválec GAZ-40P o maximálním výkonu 90 koňských sil. Na silnici BRDM dosahoval rychlosti 80 km/h a ve vodě 9 km/h díky vodní trysce umístěné v zadní části trupu. Ačkoli bylo vozidlo obojživelné, bylo nutné vždy před vstupem do vody spustit vodní čerpadlo. Dojezd na komunikaci dosahoval 500 km.
Výzbroj obvykle představoval jeden 7,62mm kulomet SGMT či jeden 12,7mm protiletadlový kulomet DŠKM (DSHKM). V obou případech byly zbraně namontovány v přední části prostoru osádky.

HISTORIE:
BRDM byl používán nejen Sovětskou armádou ale také v množství zemí "Varšavské Smlouvy". Vozidlo tak mělo ve své výzbroji i Československo, kam se tyto stroje začaly dovážet počátkem 60. let. Celkem ve službách ČSLA sloužilo 124 kusů. Po zavedení dostatečného počtu OT-65 bylo BRDM-1 z výzbroje Československé Lidové Armády postupně staženo. V dnešní době je na světe ve službě už jen asi 500 vozidel a to v rezervních jednotkách států jako je Albánie, Bulharsko, Kongo, Rusko nebo Ukrajina. Celková produkce vozidla BRDM, vyráběného v letech 1957 až 1966 byla kolem 10 tisíc kusů.

VARIANTY BRDM-1:

BRDM Model 1957 - Varianta s otevřeným prostorem osádky
BRDM Model 1958 - Verze s plně zastřešeným prostorem osádky.
BRDM-U - Úprava BRDM-1 na velitelské stanoviště s rozšířenou radiovou výbavou. Vozidla byla vybavena radiostanicí R 113, nejviditelnější změnou je ale větší počet antén. Výroba probíhala v letech 1958 až 1966.
BRDM-rch - Vozidlo radiačního a chemického průzkumu. Bylo používáno především ke zjišťování zamoření terénu a vytyčování zamořeného území. K tomuto účelu bylo na každém boku zadní části korby nainstalováno vytyčovací zařízení vystřelující do terénu výstražné praporky.
2P27 / BRDM AT-1 Snapper - Protitanková verze vyzbrojená odpalovacím zařízením 2P27 s třemi řízenými střelami 3M6 Shmel (Čmelák). Celé zařízení bylo ukryto v zadní části vozidla, odkud se před odpalem vysunulo. Maximální dostřel byl kolem 2,500 metrů. Výroba probíhala v letech 1960 až 1963. Poslední kusy byly staženy ze sovětské armády v 70. letech.
2P32 / BRDM AT-2 Swatter - Protitanková verze s odpalovacím zařízením 2P32 se čtyřmi řízenými střelami 9M17 Falanga (9K8 Skorpion). Dostřel raket byl kolem 3,5 kilometru. Odpalovací zařízení bylo, stejně jako u AT-1 Snapper, ukryto v zadní části vozidla pod třídílnou pancéřovou kapotou, která se před odpálením "otevřela" do stran a celý systém se tak mohl vysunout do polohy k odpálení. Ve službě od roku 1960.
2P32M / BRDM AT-2B Swatter - Protitanková verze s odpalovacím zařízením 2P32M s řízenými raketami 9M17M Falanga-M (9K8 Skorpion-M). Ve službě od roku 1968.
9P111 / BRDM AT-3 Sagger - Protitanková verze s odpalovacím zařízením 9P111 se šesti řízenými raketami 9M14 Malyutka. Odpalovací kolejnice, na které byly střely umístěny, byl namontovány pod vysunovacím pancéřovým krytem v zadní části vozidla.
SPW 40P - BRDM-1 pod označením Východoněmecké Lidové Armády.


zdroj: http://armoured.vif2.ru, www.wikipedia.org, www.militarypage.net, www.valka.cz, www.fas.org
Polský 2P27 s raketovým kompletem 2K16 SchmelBRDM-1BRDM-1 s PT-76 v pozadí