LCP(L)

tech. údaje: LCP(L) americká varianta
původ: USA
typ: vyloďovací člun
OSTATNÍ TTD
VÝVOJ:
Ve třicátých letech udělily USMC (Americká Námořní Pěchota) a Americké Námořnictvo několika soukromým americkým firmám kontrakt na nový vyloďovací člun, na základě kritérií navrhnutých přímo Námořnictvem. Při následných srovnávacích testech produktů jednotlivých výrobců v roce 1939 pak uspěl člun konstruktéra Andrewa Higginse. Jeho plavidlo vycházelo z motorového člunu "Eureka", který v té době vyráběl ve své firmě pro plavby v bažinách a močálech jižní Louisiany. Eureka měla velmi malý ponor, byla schopná jezdit skrz vegetaci a měla také chráněné prvky motoru a kormidelního zařízení, takže se tento Higginsův výrobek skvěle hodil pro armádní vyloďovací operace. Aby vyhověl požadavkům Námořnictva, Higgins z původního konceptu Eureky především odstranil kabinu. Americká armáda pak nový člun přijala pod označením (L) - Landing Craft Personnel (Large).

TECHNICKÉ PARAMETRY LCP(L):
Konstrukce, která byla vyrobena z překlišky, se vyznačovala trupem typu "šarpie" a pramicovou přídí vyrobenou z masivního kusu dřeva. Příď byla také nejsilnější částí člunu a dovolovala přejíždět přes plovoucí překážky a dosáhnout kamenité pláže bez většího poškození trupu. Uprostřed trupu se nacházela otevřená "vana" pro přepravu nákladu a posádky. Ta byla jestě uprostřed odělena přepážkou, takže se dělila na dvě části. Každá z těchto částí, byla pak po stranách vybavena lavičkami pro přepravované mužstvo. V prostředku zadní části "vany" se pak nacházela pohoná jednotka. Ač byl LCP(L) vyloďovací člun, nebyl vybaven žádnou výklopnou rampou, takže jednotky byly nuceny přelézat boky a seskakovat do vody, což z nich dělalo snadné cíle. Tento nedostatek pak později vyústil ve výrobu varianty LCP(R).
Člun poháněl buďto jeden dieselový nebo jeden benzinový motor. Celkem se používaly motory od čtyř různých firem. Šlo buďto o dieselový motor Hall-Scott o výkonu 250 k, dieselový motor Kermath o výkonu 225 k, či benzinový motor Gray o výkonu 225 k, nebo opět benzinový motor Superior o výkonu 150 k.
Člun standartně nedisponoval pancéřováním, ale v některých případech byly čluny provizorně vybaveny 4,5 kg pláty.
Posádka, čítající tři muže - kormidelníka a dva střelce, se nacházela v přední části člunu. Kormidelník pak stál v otevřené "vane" společně s přepravovanými jednotkami. Těch mohl člun přepravit až 36. Střelci měli pozice ve dvou kruhových střelištích umístěných vedle sebe ještě pred kormidelníkem. Každé střeliště bylo pak vyzbrojené 7,62mm kulometem Browning.

HISTORIE:
Čluny LCP(L) se ve velkem počtu zúčastnily první americké vyloďovací operace v Tichomoří - bitvy o Guadalcanal v srpnu roku 1942. Člun byl nasazen také v Evropě, například při vylodění v Normandii v červnu roku 1944. Během druhé světové války jej ve svých Námořních silách používala také Velká Británie.
Celkem bylo vyrobeno 2,193 kusů vyloďovacího člunu LCP(L).

VARIANTY LCP(L):

LCP(L) britská verze - Tato varianta, ač byla vybavena stejnými motory jako americká verze, měla odlišné výkony. Rychlost dosahovala 9 až 11 uzlů a přepravní kapacita v případě plně vyzbrojených britských vysadkářů dosahovala 25 mužů. Další změnou byla větší kapacita palivové nádrže. Dosahovala 909 litrů, oproti 545 u původní americké varianty. Nejviditelnější změnou pak pravděpodobně byla výzbroj v podobě jednoho 7,7mm kulometu Lewis.
LCP(R) - Velký nedostatek v konstukci, který sužoval člun LCP(L) nenechalo americké velení chladným, a tak v roce 1941 ukázali důstojníci USMC Higginsovi fotografie japonských výsadkových člunů se sklápěcí příďovou rampou a vyzvali ho k aplikaci stejného desingu na lodích LCP(L). Tato zdokonalená verze se pak začala vyrábět pod označením LCP(R) - Landing Craft Personnel (Ramp).


zdroj: www.ussrankin.org, www.neviditelnypes.cz
LCP(L) ještě s kabinou v Britských službáchLCP(L)LCP(R)