Mi-26 "HALO"

tech. údaje: Mil Mi-26 "HALO"
původ: SSSR
typ: těžký transportní vrtulník
OSTATNÍ TTD
VÝVOJ:
Počátek největšího a nejvýkonějšího vrtulníku na světe se datuje do začátku 70.let, kdy kategorii nákladních vrtulníků SSSR zastupoval především těžký Mi-6. Ten pocházel z 50.let a na plnění budoucích úkolů se tak ukázal už jako zastaralý a nevyhovující. V prosinci 1971 byly tedy vydány specifikace pro nový typ, s projektovým označením "Izdělije 90", které počítaly s přepravou nákladu těžkého 20 tun na vzdálenost až 400 km. Při vývoji nového stroje se začalo u nosného systému vrtulníku, u kterého byly použity moderní lehké materiály, což vedlo ke kýžené úspoře hmotnosti a zvětšení výkonu motoru. Po zkouškách celé nosné soustavy a po schválení makety vrtulníku v roce 1975 tak už nic nebránilo stavbě prvního prototypu, který byl dokončen v roce 1977. K prvnímu letu došlo 14. prosince 1977 a od roku 1979 byl k dispozici i druhý prototyp. Vývojové testy obou strojů trvaly do srpna 1980, kdy následovalo zařazení nového vrtulníku do výzbroje.

TECHNICKÉ PARAMETRY:
Vrtulník pohání dva turbohřídelové motory Lotarev D-136, každý o výkonu až 8500 kW. Díky tomu měl stroj dostatečnou výkonovou zálohu, pro případ vysazení jednoho z motorů, kdy se výkon zbývajícího motoru zvýšil na maximum, což byl dostatek pro bezpečné přistání. Mi-26 jako první vrtulník používá osmilistý rotor. Maximální rychlost dosahuje 295 km/h a maximální statistický dostup 1800m.
Podvozek umožňuje tzv. "zakleknutí" pro snadnější nakládání zadními vraty. To ještě usnadňuje dvojice palubních jeřábů, každý s nosností 5t, umístěných na stropě nákladovového prostoru, který dovoluje pojmout až 20t nákladu.
Mi-26 nedisponuje žádnou výzbrojí, je pouze vybaven výmetnicemi klamných cílů a v oknech má posádka k dispozici střeliště.
Osádka vrtulníku je pětičlenná. Velitel, druhý pilot, za velitelem sedí palubní inženýr a napravo od něj navigátor. Pátým členem je specialista pro náklad.

HISTORIE:
Se sériovou výrobou Mi-26 se započalo již v roce 1977, ta ale postupovala velmi pomalu a tak se vzlet prvního sériového stroje (Nr. 01-01) uskutečnil až 27.října 1980. První stroje, které sovětská armáda obdržela v roce 1983, se však neobešly bez problémů. Vrtulníky byly značně poruchové ale největší potíže přinášely nedostatky na vyrovnávacím rotoru a slabý spoj ocasního nosníku s trupem. Ty se v současnosti však již podařilo vyřešit.
První bojové nasazení Mi-26 bylo ve válce v Afgánistánu v roce 1985, kde byly tyto nové vrtulníky nasazeny pod 23. plukem pohraničních vojsk. Jejich úkolem bylo především zásobovat jednotky a odvážet raněné. Mi-26 se také zúčastnil likvidací následků havárie jaderné elektrárny v Černobylu. Sériová výroba Mi-26 všech variant dosáhla 288 kusů.

VARIANTY Mi-26:

Mi-26T - Civilní verze. Nemá v oknech střeliště ani výmetnice klamných cílů. Má rozšířené navigační vybavení a systém stabilizace nákladu přepravovaného v podvěsu. Sériová výroba probíha od roku 1985.
Mi-26TM - Úprava pro montážní práce. Byly vyrobeny dvě varianty. U první byla nainstalována kabina na spodní stěně trupu, u druhé byla spouštěná ze zadních vrat. První varianta vzlétla roku 1992, druhá roku 1993.
Mi-26PK - Jeřábová varianta vybavená kabinou operátora jeřábu, umístěnou na místě bočních dveří.
Mi-26TP - Protipožární varianta vybavená 4 nádržemi na vodu a 2 na chemické přísady. Poprvé vzlétla v roce 1994.
Mi-26TS - Úprava letající nemocnice. Vrtulník je vybaven odpovídajícím lékařským vybavením a kontejnerem s technickým vybavením v podvěsu.
Mi-27 - Varianta velitelského stanoviště pro 6ti členný štáb a technickou obsluhu. Postaveny byly 2 kusy.
Mi-26S - Speciální úprava pro likvidaci následků havárie jaderné elektrárny v Černobylu vybavená rozprašovacím systémem dezaktivačního roztoku, který bránil rozletování částic jaderného prachu.
Mi-26P - Verze pro pohraniční vojska vybavená průzkumným a spojovacím vybavením. Byl vyroben jen 1 ks.
Mi-26NEF-M - Protilodní varianta vybavená hydroakustickou soupravou a radarem pro vyhledávání hladinových cílů. Byl vyroben 1 ks.
Mi-26PP - Verze pro radioelektronicky boj. Opět byl vyroben jen 1 ks.
Mi-26M - projektovaná modernizovaná verze, vybavená výkonějším motorem, modernější avionikou a rotorem z kompozitních materiálů.

zdroj: ATM, www.fas.org, www.aeronautics.ru
Mi-26Mi-26TMMi-26T