T- 40

tech. údaje: T-40
původ: SSSR
typ: lehký tank
OSTATNÍ TTD
VÝVOJ:
Po sovětských plovoucích tancích T-37 a T-38, které nebyly zrovna úspěšné, začaly práce na jejich nástupci. Vývoj začal v roce 1939 pod vedením N.A.Astrova. Oproti svým předchůdcům mělo nové vozidlo mnohem vhodněji řešený trup, dokonalejší podvozek, mělo silnější výzbroj a přitom bylo celkové technologicky jednodušší. Nový tank dostal označení T-40 a v roce 1940 pak jeho první prototypy úspěšně prošly továrními i armádními zkouškami. 19. prosince 1940 byl pak T-40 přijat do služby "Rudé Armády".

TECHNICKÉ PARAMETRY T-40:
Konstrukce vozidla se vyznačovala zešikmenými boky korby, což zvyšovalo odolnost. Trup se na některých místech nýtoval na některých svařoval. Na přední části korby se pak nacházel sklopný vlnolam. Na podvozku byla pak namontována čtyři pojezdová kola, tři kladky podpírající horní část pásu, hnací a napínací kolo, které bylo stejného typu jako pojezdová kola. Tank také byl jen vyjímečně vybaven radiostanicí. Jen pár kusů bylo vybaveno stanicí 71-TK-3.
Pohonou jednotku představoval benzinový šestiválec GAZ 11 model 202 o výkonu 70 koňských sil. Tank na silnici dosahoval maximální rychlosti až 45 km/h. Dojezd činil 300 km. Pohyb ve vodě vozidlu zajišťoval lodní šroub a kormidlo. Díky tomu mohl stroj ve vodě dosáhnout rychlosti 6 km/h.
Osádku tvořily celkem dva muži, velitel a řidič. Velitel měl pozici ve věži zatímco řidič v korbě.
Výzbroj zahrnoval jeden velkorážní kulomet DŠK ráže 12,7mm a jeden 7,62mm kulomet DT. Ten se nacházel, stejně jako velkoražní kulomet, v čelní stěně věže.

HISTORIE:
První bojové nasazení tanků T-40 proběhlo ke konci tzv. "Zimní Války" v roce 1940. Během Druhé světové války byly nasazeny především v první fázi německého útoku na Sovětský Svaz. Jejich stažení z fronty přišlo pravděpodobně již v roce 1942. To bylo zapříčiněno především nevelkým počtem a nástupem modernějších vozidel.
Celkem bylo od prosince 1939 do konce roku 1941 vyrobeno celkem 709 kusů stroje T-40 a všech jeho variant.

VARIANTY T-40:

T-40S - Jelikož se výzbroj tanku T-40 ukázala jako nedostatečná, došlo brzy na přezbrojení velkorážního kulometu DŠK novým 20mm kanonem ŠVAK. Dále byl z původního tanku demontován lodní šroub i kormidlo, protože se ukázalo, že stroj využíval své obojživelné schopnosti jen velmi zřídka. Byl také demontován vlnolam z přední části korby.
T-30 - U této varianty byla, vzhledem k absenci lodního šroubu a kormidla, zadní stěna korby tvořena jedinou ocelovou deskou, což značně zjednodušilo výrobu. Také u této varianty se nenacházel sklopný vlnolam. Byl také zesílen pancíř a zvýšilo se množství převážené munice. Některé tanky byly také vybaveny radiostanicí TMFP-1.


zdroj: I.Pejčoch, S.Spurný: Obrněná Technika 3
T-40T-30Bokorys T-40